Συνολικές προβολές σελίδας

Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012

Στον τελικό οι έφηβοι!

Στον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΔΥΜ πέρασαν οι έφηβοι μας μετά από την νίκη με 77-71 επί του Αρίων Πτολεμαίδας. Το παιχνίδι που διεξήχθη την κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012 στο ΔΑΚ Αμυνταίου ήταν σίγουρα ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς κρίθηκε μετά από 2 παρατάσεις. Ο Αρίων ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε και με 10 στο πρώτο ημίχρονο αλλά τότε μίλησαν τα σουτ του Γιώργου Κοσμίδη ο οποίος με εξαιρετικά ποσοστά απο τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο κράτησε την ομάδα μας στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρίων μπήκε και πάλι καλύτερα και με 2 συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε την διαφορά. Τα παιδιά του Αίαντα όμως πιέζοντας σε όλο το γήπεδο για 15 λεπτα και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας ο Αρίων ξέφυγε με 7, 2:30 πριν την λήξη αλλά με 2 εύστοχες βολές του Βαγγέλη Καλεντζή ένα τρίποντο του Θάνου Νάνου και λει απ του Πολυχρόνη Μωυσιάδη 10 δεύτερα πριν την λήξη , το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στην πρώτη παράταση η κάθε ομάδα έβαλε μόνο τέσσερις πόντους πόντους και έτσι οδηγηθήκαμε σε δεύτερη. Εκεί μίλησε η προσωπικότητα και η ομαδικότητα των παιδιών μας καθώς με εξαιρετική άμυνα και ατομικές ενέργειες στην επίθεση κατάφεραν να νικήσουν και να κάνουν το όνειρο όλων για πρόκριση στο μεγάλο τελικό πραγματικότητα! Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον προπονητή καθώς αυτή είναι η μεγαλύτερη διάκριση της ομάδας από τότε που ιδρύθηκε!